Osmaniye Kent Müzesini Devlet Bahçeli Açtı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan "Kent Müzesi’nin" açılışını yaptı. Belediye Başkanı Kadir Kara ve diğer partililerle müzeyi dolaşan Devlet Bahçeli'ye, proje sorumlusu Gökhan Ateş bilgi verdi. Daha önce sosyal tesis ve düğün salonu olarak kullanılmakta iken, Selçuklu mimarisi ile yeniden restore edilerek Kent müzesi haline dönüştürülen binayı gezen Bahçeli, son olarak tarihi öneme sahip Çınarlı kahveyi temsil eden şor odasında eski bir radyoda çalan davul zurna ve ceren türküsü eşliğinde çay içerek yorgunluk attı.
Müzeyi çok beğendiğini ifade eden Devlet Bahçeli, "Sayın Belediye Başkanımız çok titiz bir çalışma sonucu Osmaniye’mize, bütün hayatımızın her boyutunu yansıtan bir ‘Kent Müzesi’ armağan etmiştir. Bu müzenin hazırlanması sırasında değerli akademisyenler, uzmanlar ve konuyla ilgilenen bilen arkadaşlarımız üstün gayret göstermişlerdir. Bugün için Osmaniye’miz bir eser kazanmıştır. Osmaniye’yi ziyaret eden bütün insanlarımızın burayı gezmesi lazım. Osmaniye’de yaşayan ve özellikle ilkokulda bulunan çocuklarımızın sırayla bu kent müzesini görmelerini çok arzuluyorum. Bunu da değerli öğretmenlerimizin yönlendirmesi ile çocuklarımızın dünden bugüne, bugünlerden yarına tarihini anlatma imkânı bulacaklardır. Bir kez daha belediye başkanımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum." dedi.


DIŞ CEPHE SELÇUKLU MOTİFLERİ İLE BEZENDİ
Kent Müzesinin dış cephesinin tamamı Selçuklu motifleri ile bezendiğini aktaran Başkan Kadir Kara ise “Betonarme binanın içerisinde sergilenecek olan objeler ne kadar tarihimizi ve kültürümüzü yansıtıyorsa dış görünüşüne de o kadar tarihi misyon yüklemenin önemine inanıldığımız için, dış cephe Selçuklu tarzında taş kaplama yapılmıştır." Dedi


ARASTA ÇARŞISI İLE ÖRF ADET VE GELENEKLER YAŞATILACAK
Müzenin girişinden itibaren ziyaretçilerin tarih ve kültürün sentezlendiği bir mekâna girmenin heyecanını yaşayacaklarını belirten Kara, "Unutulmaya yüz tutan veya unutulmuş meslek gruplarının oluşturulduğu Arasta çarşısı ile örf adet ve geleneklerin yaşatıldığı gizemli ve heyecan veren mekanda çok eskilere giderek 'ben bunları biliyorum' diyecekler veya 'ben bunları dedem den, Ninemden duymuştum' diyecekler. Müzeyi ziyaret edenler ikinci katta ise tarihin kendisi ile buluşacaklar. Osmaniye’nin tarihi panoramik bir şekilde üç boyutlu olarak anlatılacaktır. Ayrıca ikinci katta maketlerle Osmaniye’nin coğrafi yapısı anlatılırken Osmaniye’nin siyasi değerleri de resimlerle anlatılacaktır" diye konuştu.


KENT MÜZESİ FİKRİ SAYIN DEVLET BAHÇELİ’DEN
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara-Beypazarı ilçesinde katıldığı bir festival sırasında, 'Özellikle Beypazarı Kent Müzesi'ne çok hayran kaldım. İlk işim Osmaniye'de de aynısını kurmak olacak' açıklaması üzerine Osmaniye Belediyesi harekete geçip, Kent Müzesini kısa sürede şehre kazandırdı.

 

 

osmaniyekentmuzesiacildi17

 

 

 

FacebookTwitterDeliciousStumbleuponLinkedin